39futsm.jpg (4796 bytes)
1939sm.jpg (1542 bytes)
THE  FUTURIST
1938-39  SCHOOL  YEAR

 

FRESHMAN    CLASS

 

fresh39.jpg (52528 bytes)

 

FRESHMAN CLASS
Officers
President. ................................ GENE  MARTIN  LASATER
Vice-President ............................ BILLY  INMAN
Secretary-Treasurer. ...................... CARRIE  NEALE  HUMPHREYS

 

ADAMS, KEITH
ALEXANDER, MARY L.
ALLISON, JUANITA
ANDERSON, BRENT
ANDERSON, JEANNE
AYRES, THOMAS LEON
BAGGETT, BETTY JEAN
BARNETT, LATHOL
BEARD, BILLY
BEVILLE, MARY JANE
BLACK, MARGARET ANN
BOMAR,BRADLEYI
BOND, MARIANI
BRADLEY, VANCE GRAYSON
BROWN, CHARLES
BROWN, JAMES PAUL
CALDWELL, FRANCES
CARTER, MARY SUE
CHADWICK, ROBERTA
CHANDLER, JUANITA
CHERRY, WAYNE C.
CHILDRESS, HOY
CHRISTOPHER, HASSIE
CLARK, BAXTER
CLARY, DOROTHY D.
COLLINS, EDITH WANDA
COMPTON, BILL
CROWDER, MARY B.
DALE, BILL
DAVIS, CURTIS
DINWIDDIE, GEORGE
DOOHN, JEANETTE
DUNLAP, JACK
EAKER, FRANK
EDGAR, BOBBYE
FARRIS, JANE
FINCH, BILLY
FLOYD, BUSTER
FORD, JEAN
FRAZIER, CHARLES
FULCHER, MARQUETTE
GARNER, ADELE
GARNER,IRENE
GIBSON, JOHNNY
GOSSETT, MARGARET
GREEN, BERNADEAN
GREEN, HENRY CLINTON
HAGAN, BETTY JANE
HAM, EDITH
HALL, ALTHA MAE
HAMILTON, NORMA JEAN
HARRIS, MILDRED
HENDERSON, WALTON
HOPKINS, VIRGINIA
HUDSON, EDWARD
HUDSON, JANE
HUGHES, ANNE
HUMPHREYS, CARRIE NEALE
NMAN, BILLY
JACKSON, JAMES
JENKINS, REX
JiMMERSON, HILDA
JOHNSON, EARLINE
JOHNSON, TERRY EDITH
JOLLEY, COLEEN
JONES, ANNIE PEARL
JONES, RICHARD
KENNON, WINNIE PEARL
KESTERSON, MILLARD, JR.
KEY, GROVER, JR.
KIBBONS, RICHARD
KING, HAROLD
KIRKLAND, RAYMOND W.
LASATER, GENE MARTIN
LEFFLER, NANCY
LIPPS, MARJORIE
LOCKHART, BILLIE
LOVE, MARJORIE
LOVING, MARGARET MAY
McDANIEL, FREDA NELL
McDANIEL, ROBERT
McFADDEN,LOWELL
McFARLAND, LOUISE
McKENZIE, DOROTHY
McKENZIE, WEALTHY LEE
MCNUTT, LUELLA
McNuTT, THOMAS L.
MARSHALL, LOUISE
MATHIS, T. C.
MAXEDON,MARGARET
MAXWELL, ELWOOD RAY
MILAM, OLA
MILES, EVELYN E.
MOORE, JOHN D.
MOORE, WILDA
MORRIS, EVERETT
MORRIS, NELLE WILLIS
MORRIS, WENDELL
MURRAY, WALTER THOMAS
MUSE, JESSE ROBERT,JR.
MUZZELL, WILDA
MYATT, LLOYD
NASH, ENLOE TRAVIS
NEAL, WM. FISHER, JR.
NESBITT, AMMA
NICHOLS, OLLIE, JR.
OLIVER, ERROL
OLIVER, RUTH MILLER
OSBORNE,ILEAN
OWENS, EARL
PEALE, DOROTHY
PEERY, MARIE
PEERY, WM. W.
PERRY, LUDENE
PICKARD,JACKEY
PIERCE, ALBERT
PIERCE, INA
PIERCE, MARGARET ELLEN
PIERCE, MARY LEE
PRICE, WM. ROY
RASBERRY, HORACE LEE
RADFORD, MARGARET E.
REYNOLDS, ALVIN
ROBERTS, WILBUR EUGENE
ROBINSON, HERBERT
ROBINSON, SARAH AGNES
ROSS, POLLY
ROPER, DAVID PAUL
ROPER, MARION
RUSSELL, CODY
RUSSELL, JEANNE E.
SALMON,CHARLES R.
SANDERS, JOSEPH
SATTERWHITE, JOE
SHEKELL, LANUE
SMITH, RUBYE
SNYDER, RAY
SWOR, JUANITA
STEPHENSON, RAY
THOMPSON,CHARLES
TOWNSEND, DUDLEY
TURNER, DARRELL
VAN DYKE, HARRY, JR.
VELTMAN, MILDRED
WALKER, JEAN
WEBB, BOB
WEBB, NANCY
WEIR, MARGARET
WHEATLY, HAROLD
WICKHAM, JULIA W.
WiGGINS, MARY B.
WILLIAMS, WALTER, JR.
WRIGHT, FRANCES
WRIGHT, M. C.

 

 

ruleteal.gif (1375 bytes)

 

NAVIGATIONAL  BAR:

SENIORS   COVER   INTRO   DEDICATION  FACULTY  FUTURIST  STAFF   FRESH   SOPHOM  JUNIORS  THESPIANS
NHS  FFA  HOMEC  PEP CLUB  PEP OFFICERS  BAND   FOOTBALL  GIRLS  BB  BOYS  BB  WHO  ROYALTY  CONTEST

 


BACK  TO  WHAT'S  NEW

BACK  TO  1939   FUTURIST  INDEX

BACK  TO  ALL  TOWERS  INDEX

BACK  TO  HOMEPAGE